Sıkça Sorulan Sorular

Liramona.com Hakkında

Liramona.com nedir?

Liramona.com Türkiye Cumhuriyetinde kayıtlı, saygın, öde-teklif ver sistemi ile çalışan, e-ticaret sitesidir.

Liramona.com'dan alışveriş yapmak güvenli mi?

Ziyaretçilerimizin kişisel bilgilerinin güvenliği bizim için çok önemlidir. Liramona.com, kişisel verilerin toplanması ve saklanması konusunda en üst güvenlik önlemlerini kullanmaktadır. Kredi kartı bilgileriniz bankalara şifreli bir şekilde gönderilmekte ve Liramona.com tarafından saklanmamaktadır.

Satılan ürünler orijinal mi?

Liramona.com'da satışa sunulan ürünlerin tamamı %100 orijinaldir.

Hesabım

Hesap nasıl açılır?

Yalnızca üyelik formunu doldurmanız yeterlidir. Hesap açmakla uğraşmak istemiyorsanız Facebook ile kayıt olabilirsiniz.

Hesap açtım, teklif vermeye ne zaman başlayabilirim?

Hesabınız anında etkinleşir ve anında Teklif vermeye başlayabilirsiniz!

Üyelik bilgilerimde nasıl değişiklik yapabilirim?

Üyelik bilgilerinizi değiştirmek için, buraya tıklayıp size ait e-posta adresi, teslimat adresi, fatura adresi vb. gibi bilgileri düzenleyebilirsiniz.

Hesabımı nasıl kapatabilirim?

Hesabınızı kapatmak için lütfen, buraya tıklayarak destek bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

Üyelik sözleşmesini kabul etmeden üye olabilirmiyim?

Üyelik sözleşmesi, tüm üyelerimizin ve Liramona.com'un hukuki haklarını korumak amacıyla, yasal zorunluluğu olan ve benzer bütün internet sitelerinde bulunan sözleşmedir. Bu sebeple sözleşmeyi kabul etmeden üye olamazsınız. 

Bu nedenle tüm üyelerimizin, üyelik sözleşmesini kabul etmiş olmaları gerekmektedir.

Teklif verme

Teklif hakkı nedir?

Teklif Hakkı, Liramona.com Açık Arttırmalarına katılıp ve Teklif vermenizi ve sitenin diğer özelliklerini kullanabilmenizi sağlayan özel bir para birimidir. Açık Arttırmalarda kullanılan Teklif Haklarının geri dönüşümü yoktur. Teklif Hakları başka bir Kullanıcıya aktarılmaz ya da tekrar paraya dönüştürülemez.

Açık Artırmalarda fiyat ne kadar yükselir?

Tüm ürünlerin başlangıç fiyatı her zaman 0 TL olup, verilen her Teklif fiyatı ürüne göre değişiklik gösterebilir.

Açık Artırma ne zaman biter?

Geri sayım sayacı yeni bir Teklifin verilebilecegi Teklif verme süresini gösterir. Bir Açık Arttırma o anki ürün fiyatından daha yüksek Teklif vermek isteyen katılımcı olduğu sürece devam eder. Bir Açık Artırma daha fazla Teklif verilmediği, sayaç sıfırı gösterdiği ve “Kapandı” yazısı belirdiği anda biter.

Teklif geçmişimi nasıl öğrenebilirim?

Teklif geçmişinizi, Hesabınıza giriş yaptıktan sonra, Açık Arttırma Geçmişine tıkladıktan sonra ulaşabilirsiniz.

Verilen teklif gizli fiyatı aştığında diğer kullanıcılar minimum tutarını aştığını görebiliyormu?

Gizli fiyat Liramona.com'da terim olarak minumum satış bedeli olarak kullanılmaktadır. Minumum satış bedeli Liramona.com'un ürünü satmaya razı olduğu en düşük fiyat seviyesidir. Daha alt bir seviye olan ''Açılış fiyatı'' üzerine verilen teklifler minumum satış bedelini geçtiğinde Açık Arttırmaya katılmış tüm kullanıcılar bu seviyenin aşıldığını görebilmektedirler.

Açık Arttırmaya katılmamış kullanıcılar bu fiyatın geçilip geçilmediğini görememektedirler.

 

Nasıl iyi teklif verebilirim?

Açık Arttırmaya konu ürüne teklif vermeden önce ürünün özelliklerini iyi incelemek ve zamanlamaya dikkat etmek gerekir. 

Açık Arttırmaya katılan katılımcı sayısı görüntülenebiliyorsa stratejik bir hedef belirlemek en doğrusudur. Katılımcı sayısı arttıkça rekabet artar. Örneğin bazı durumlarda daha cesaretli teklif vermek diğer katılımcıların cesaretini kıracaktır. Katılımcısı az olan açık arttırmalarda karşı alıcıyla teklif yarıştırmak da yerine göre doğru bir strateji olabilir.

Özetle iyi bir teklif verebilmek için rakiplerinizin hareketlerini, verilen teklifleri ve açık arttırmayı yakından takip etmeniz gerekiyor. 

Verdiğim teklifi geri alabilir miyim?

Verilen teklifler, Açık Arttırma başladıktan sonra geri alınamaz. Katılımcıların teklifin gerekliliklerini yerine getirmemeleri, kendilerinden teklif hakkı olarak alınan hizmet bedelinin yanmasına ve beraberinde ek müeyyidelerin uygulanmasına neden olur.

Liramona.com'da kullanıcıların ürün hakkında bilgilendirilmesi ve katılımcılar tarafından verilen tekliflerin geçerli olabilmesi için azami ölçüde çaba göstermektedir. Verilen tekliflerin geçerli olmaması durumunda açık arttıma hileye, fesata ve dolandırıcılığa maruz kalabilir. Bu sebeble katılımcılar verdikleri her tekliften sorumludur.

Tüm bu sebeblerden dolayı verdiğiniz teklifi geri alamazsınız.

Kazanan caydı, Ben ikici en iyi teklifi verendim, Alabilir miyim?

Eğer kazanan katılımcı, ürünü almaktan vazgeçerse vermiş olduğu teklif bedeli yanmış olur. Bu durumda en iyi ikinci teklifi veren katılımcıya yönelinir.

Bu durumda en yüksek teklifi veren ikinci katılımcı ürünü almayı kabul eder ise ürün sahibine geri bildirim yapılır ve onay alınır. Ürün sahibi onay verdiği taktirde ikinci en yüksek teklifi veren kişi ürünü alabilecektir.

Otomatik Teklif

Otomatik Teklif nedir ve nasıl ayarlanır?

Otomatik Teklif, ekran başından el ile Teklif verme işleminin tamamlanmasından sonra Teklif vermenizi sağlayan bir özelliktir. Otomatik Teklif safhası Açık Arttırma sayacı sıfıra yaklaştığı an başlar. Otomatik Teklif ürüne ait Açık Arttırma sayfasından ayarlanır. Otomatik Teklif ayarlamak için sadece verilmesini istediğiniz Teklif miktarını belirtmeniz yeterlidir. Dilerseniz Teklif miktarı arttırılabilir ya da minimum Teklif miktarına düşürebilirsiniz. Bir Açık Artırmada birden fazla Otomatik Teklif ayarlanması durumunda, Otomatik Teklif ayarlanma sırasına göre Teklif verir. Sistem maksimum teklif limitine ulaşıncaya kadar sizin için otomotik olarak teklifi yeniler. Otomotik teklif sistemi kazanma şansınızı yükseltir!

Otomatik Teklif durdurulabilir mi?

Otomatik Teklif, ürüne ait Açık Arttırma sayfasının Otomatik Teklif bölümünden dilediğiniz zaman durdurabilirsiniz.

Sepet, Sipariş ve Teslimat

Hangi yollarda ödeme yapabilirim?

Liramona.com üzerinden bütün kredi kartları (VISA, Mastercard, American Express), PayPal, Kapıda kredi kartı ya da nakit ödeme ve banka havalesi yolları ile ödeme yapabilirsiniz.

Kazandığım ürünlerin sepetimde bekleme süresi ne kadardır?

Açık Arttırmadan kazandığınız ürünler sepetinizden kaldırılamaz ve 5 gün içerisinde ödeme yapmamanız durumunda otomatik olarak sepetten silinir ve hakkınızı kaybedersiniz.

Kazandığım ürünlerin tümünü beraber ödeyebilir miyim?

Açık arttırmalardan kazandığınız ürünlerin ödeme ve kargo işlemi toplu olarak yapılmaktadır.

Aldığım ürünlerin fiyatlarına KDV dahil midir?

Liramona.com üzerinden satılan her ürünün satış fiyatına KDV dahildir.

Siparişim hangi kargo şirketi ile gönderilecek ?

Türkiye sınırları içindeki siparişlerinizin gönderimi Yurtiçi Kargo ile sigortalı olarak sağlanmaktadır.

Siparişim bana ne zaman ulaşır?

Stoklarımızda bulunan (Aynı Gün Kargo) ürünler bulunduğunuz şehre bağlı olarak 1 ya da 2 iş günü içinde teslim edilmektedir. Diğer ürünler ise stoklarımızda bulunmadığı için 2-10 iş günü arasında bize ulaştırılmakta ve bize gelmesinin ardından hazırlanıp size ulaşmak üzere kargoya verilmektedir. Pazar günleri kargo gönderimimiz bulunmamaktadır. Cumartesi, Pazar ve resmi tatillerde verdiğiniz siparişler bir sonraki iş gününde kargoya teslim edilebilmektedir. Siparişinizin hazırlık aşamalarını "Siparişlerim" sekmesinden kontrol edebilir; paketinizin yolculuğunu ise kargoya verildiğini bildiren e-mail bilgilendirmesinin ardından aktif hale gelen Kargom Nerede? linkinden takip edebilirsiniz.

Siparişlerimde ne kadar kargo bedeli ödeyeceğim?

Liramona.com’da 150 TL altı alışverişlerinizde 5.90 TL kargo bedeli sipariş tutarınıza eklenir. 150 TL ve üzeri alışverişlerde kargo bedeli ödenmemektedir. Ancak “Kapıda Ödeme” ile oluşturulan siparişlerde 10.00 TL kargo hizmet bedeli sipariş tutarınıza eklenmektedir. İade ve değişim taleplerinizde, 15 gün içerisinde Yurtiçi Kargo ile yaptığınız gönderimlere ait bedeller tarafımızca karşılanır.

Siparişimin kargoya teslim edilip edilmediğini nasıl takip edebilirim?

Üye girişi yaptıktan sonra ana sayfada bulunan “Hesabım” bölümüne tıklayarak; açılan sayfada “Sipariş Geçmişim” bölümünden güncel tüm siparişlerinizin durumunu kontrol edebilir, siparişiniz kargoya teslim edildiğinde kargonuzun durumunu “Kargo takibi için tıklayın.” bölümünden takip edebilirsiniz. Ayrıca siparişiniz kargoya teslim edildiğinde tarafınıza kargonuzu takip edebilmenizi sağlayan bildirme amaçlı bir e-posta gönderilmektedir. Üye girişi yapılmadan verilen siparişlerin takibi için ise üyeliğinizin başlaması gerekmektedir. Üyeliğinizi başlatabilmek ve siparişinizi takip edebilmek için “Şifremi Unuttum” bölümünden yeni şifre talep edip güncel şifreniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

İade

Kazandığım ürünün ödemesini kredi kartı ile taksitli olarak gerçekleştirdim, ürün bedeli iadesi de taksitli mi olacak?

İadeniz, ödemenizi gerçekleştirdiğiniz şekilde yapılacaktır. Örneğin, ödemenizi Havale/EFT ya da Kapıda Ödeme ile yaptığınız takdirde iadeniz adınıza kayıtlı olan hesap bilgileriniz sizden alınarak Havale/EFT yoluyla tarafınıza iade edilmektedir; ödemenizi kredi kartınıza taksit seçeneği ile yaptığınız takdirde ise ürün bedeli taksit adedi kadar bölünerek her ay kredi kartınıza iade edilecektir. Bu prosedür; Liramona.com tarafından değil, bankanız tarafından belirlenmiştir. Kredi kartı ile yapmış olduğunuz işlemin iadesi bankaya göre değişkenlik gösterip yaklaşık 10 iş günü içerisinde kredi kartınıza yapılmaktadır. Havale/EFT ile yapmış olduğunuz işlemlerin iadeleri ise 5 iş günü içerisinde yapılmaktadır.

Kazandığım ürünü iade ettikten sonra, kullandığım kuponlarım hesabıma geri yüklenir mi?

Siparişinizde kullandığınız indirim kuponu varsa, iade işlemi dolayısıyla kupon kodunuz tekrar aktif olmamaktadır.

Ürünlerin garantisi var mıdır?

Liramona.com'da tüm. ürünler ithalatçı veya imalatçı firma garantisi altındadır, garanti süreleri markaya göre farklılık göstermektedir. Her ürünün ürün detay bölümünde bu bilgi yer almaktadır.

Kazandığım ürünü iade etmek istediğimde ne yapmam gerekiyor?

Siparişinizin size ulaştığı günü takip eden 15 gün içerisinde ürünün faturası ile birlikte, aşağıda yer alan kriterler çerçevesinde iadesini gerçekleştirebilirsiniz.

-İade edeceğiniz ürünü, Ürün İade Taleplerim formunu doldurarak, paketi hasar görmemiş, ürünün kullanılmamış hali ve tüm aksesuarlarıyla birlikte, Yurtiçi Kargo (444 99 99) ile karşı ödemeli olarak göndermenizi rica ederiz. Faturasız gönderilen iade ve değişim ürünleri tarafımızca kabul edilmeyecektir. İadenizin bize ulaşması için gerekli olan XXXXXXXX numaralı acente kodumuzu Yurtiçi Kargo şube yetkilisine belirtmeyi unutmayınız.

-İadenizi gönderdikten sonra, gerekli olması halinde sizden Yurtiçi Kargo'ya ait 12 haneli gönderi kodunuz talep edilebilir. Sorun yaşamamanız adına, gönderi kodunuzu lütfen saklayınız. İade ile ilgili her türlü sorunuzu destek@liramona.com adresine yazabilirsiniz. 150 TL ve altı yapılan alışverişlerde kargo ücreti ödenmektedir. Satın aldığınız ürün tarafınıza ulaştıktan sonra ürünü iade etmek istediğiniz takdirde, ürün bedeli size iade edilmekte olup, kargo bedeli iade edilmemektedir.

İade etme süresi kaç gündür?

Ürününüz size teslim edildiğinden itibaren iade etme süreniz 15 gündür.

Elime geçen ürün kusurlu. Ne yapmam gerekiyor?

Ürünü iade süresi içerisinde tarafımıza göndermeniz halinde, gerekli kontroller yapılarak ürün/ürünlerin değişimi yapılacaktır. Ürün/ürünlerin tedarikçi firma stoklarında olmaması durumunda siparişiniz iptal edilerek para iadesi işlemi gerçekleştirilecektir.

İnsan Kaynakları

Liramona.com’da çalışmak istiyorum, ne yapmalıyım?

Liramona.com’da çalışmak için, CV'nizi ik@liramona.com adresine göndermeniz halinde İnsan Kaynakları yetkililerimizin saklayacağı CV'lerinizdeki iletişim bilgileriniz ile gerekli görülen pozisyonlar için sizinle iletişim kurulacaktır.

Tedarikçi Başvurusu

Liramona.com'da ürünlerimi satmak için nasıl başvurabilirim?

Liramona.com'da yer almak için Tedarikçi Başvuru Formu doldurulmalıdır. Başvuru değerlendirmeye alınacak ve değerlendirmenin olumlu olması durumunda ilgili birim, başvuruda bilgileri yer alan sorumlu kişiye dönüş yapacaktır.